Saturday, August 14, 2021

A rough pipe is of diameter 8.0 cm. The velocity at a point 3.0 cm from the wall is 30% more than the velocity at a point 1 cm from the pipe wall. Determine the average height of the roughness.

 A rough pipe is of diameter 8.0 cm. The velocity at a point 3.0 cm from the wall is 30% more than the velocity at a point 1 cm from the pipe wall. Determine the average height of the roughness.


Solution:- 

Given:-

D=8m=0.08m

Let the velocity of flow at 1 cm from the pipe wall = u

Then the velocity of flow at 3 cm from pipe wall = 1.3u

uu∗ = Velocity distribution for rough pipe

uu∗=5.75log10⁡(yK)+8.5


a) For a point, 1 cm from pipe wall

uu∗=5.75log10⁡(1K)+8.5………..(1)

(b) For a point, 3 cm from pipe wall, velocity is 1.3 u, and hence

1.3uu∗=5.75log10⁡(3K)+8.5…………(2)


Dividing (1) and (2) equation, we get

1.3=5.75log10⁡(3K)+8.55.75log10⁡(1K)+8.5

1.3[5.75log10⁡(1K)+8.5]=5.75log10⁡(3K)+8.5

7.475log10⁡(1K)−5.75log10⁡(3K)=8.5−11.05

7.475log10⁡(1K)−5.75log10⁡(3K)=−2.55

7.475[log10⁡(1.0)−log10⁡(K)]−5.75[log10⁡(3.0)−log10⁡(K)]=−2.55

7.475[0−log10(K)]−5.75[0.4771−log10⁡(K)]=−2.55

−7.475log10(K)−2.7433+5.75log10⁡(K)]=−2.55

−1.725log10(K)=2.7433−2.55

−1.725log10(K)=0.1933

log10(K)=0.1933−1.725

log10(K)=−0.1120=1¯.888

No comments:

Post a Comment